Biežāk uzdotie jautājumi
Obligācijas ir parāda vērtspapīri (finanšu instruments), ar kuru palīdzību investors (ieguldītājs) uz noteiktu laiku par noteiktu procentu likmi aizdod naudu obligāciju emitentam. Obligāciju emitenta pienākums ir regulāri (piemēram, reizi ceturksnī) maksāt investoriem procentu likmi jeb kuponu, kā arī pēc dzēšanas termiņa atmaksāt obligāciju pamatsummu jeb sākotnēji aizņemtos līdzekļus investoriem.
Kad sāksies parakstīšanās LPKS LATRAPS obligācijām?
Parakstīšanās periods ilgs no 2024. gada 26. novembra plkst. 10.00 līdz 9.decembra plkst.14.30. Obligāciju iegādes pieteikumu iesniegšanas laiks pēdējā dienā dažādām bankām var atšķirties, tāpēc aicinām parakstīšanos uz obligācijām neatlikt uz pēdējo brīdi.
Ko nozīmē fiksēta procentu likme?
Procentu jeb kupona likme ir likme, ko emitents saskaņā ar obligāciju Informācijas dokumentu maksā investoram. LATRAPS obligāciju piedāvājumā tiek piedāvāta fiksēta proentu likme, kas nozīmē, ka šī likme saglabāsies nemainīga līdz pat obligāciju termiņa beigām.
Kas ir obligāciju Informācijas dokuments?
Informācijas dokuments ir alternatīvs dokuments prospektam, kas sagatavots atbilstoši normatīvajiem aktiem un satur būtiskāko informāciju par vērtspapīru piedāvājumu. Situācijā, kad emitents plāno piesaistīt ne vairāk par 8 miljoniem eiro, tas ir atbrīvots no pienākuma sagatavot prospektu atbilstoši Finanšu instrumentu tirgus likuma 16.1 pantam.
Kāda ir LPKS LATRAPS obligāciju cena un dzēšanas termiņš?
Investori kopumā varēs iegādāties līdz 8000 LATRAPS obligāciju ar kopējo obligāciju nominālvērtību 8 miljoni eiro un vienas obligācijas nominālvērtību 1000 eiro. Vienas obligācijas cena atbilst 100 % no obligācijas nominālvērtības un ir 1000 eiro. Minimālā parakstīšanās summa vienam investoram ir viena obligācija jeb 1000 eiro ar fiksētu gada procentu likmi 7,5% apmērā. Obligāciju dzēšanas termiņš ir 4 gadi un obligāciju pamatsumma tiks atmaksāta vienā maksājumā termiņa beigās.
Kāds ir LPKS LATRAPS obligāciju ienesīgums?
LPKS LATRAPS obligāciju emisijā piedāvā fiksētu obligāciju procentu likmi 7,5% gadā ar procentu izmaksu investoram reizi ceturksnī. Obligāciju termiņa beigās uzņēmumam ir pienākums atmaksāt investoram arī sākotnējo ieguldījuma pamatsummu.
Kur var detalizētāk iepazīties ar LPKS LATRAPS obligāciju Informācijas dokumentu?
LPKS LATRAPS Informācijas dokuments, kas sagatavots atbilstoši izņēmumam no pienākuma sagatavot prospektu atbilstoši Finanšu instrumentus tirgus likuma 16.1 pantam ir pieejams LATRAPS mājaslapā https://www.latraps.lv/
Kādi ir riski, kas saistīti ar parakstīšanos uz LPKS LATRAPS obligācijām?
Ar riskiem, kas saistīti ar LATRAPS obligācijām, investori ir aicināti rūpīgi iepazīties Informācijas dokumentā, kas ir pieejams mājaslapā https://www.latraps.lv/
Kā LPKS LATRAPS izmantos obligāciju emisijas ietvaros piesaistītos līdzekļus?
Obligāciju emisijā piesaistītos līdzekļus LATRAPS plāno izmantot, lai realizētu Ziemeļeiropā lielākās zirņu proteīna izolāta ražotnes ASNS Ingredient projektu Latvijā. Ražotnes būvniecība tiek uzsākta jau šī gada decembrī.
Detalizētāka informācija par finansējuma izlietojumu ir pieejama LATRAPS Informācijas dokumentā. Lūdzu skatīt https://www.latraps.lv/data/investoriem/information-document-latraps-2024-signed.pdf
Kā var parakstīties LPKS LATRAPS obligācijām?
Minimālā parakstīšanās summa vienam investoram ir viena obligācija jeb 1000 eiro. Kad lēmums par ieguldīšanu obligācijās pieņemts, ir jāiesniedz iegādes rīkojums savā bankā. Ja nav atvērts ieguldījumu vai vērtspapīru konts, tad ar lūgumu par tā atvēršanu jāvēršas savā bankā.
Katrā bankā parakstīšanās process var nedaudz atšķirties. Atveriet savas bankas tīmekļa vietni, izvēlieties ieguldījumu sadaļu un izpētiet pieejamās iespējas. Dažās bankās var būt nepieciešams parakstīties uz obligācijām manuāli, zvanot vai aizpildot rakstisku pieprasījumu.
Vai tiek veikts nodokļa ieturējums no kupona maksājuma?
Nodokļu ieturēšanu nosaka tās valsts regulējums, kurā atrodas emitents, proti, Latvijas. Latvijas rezidentiem nodoklis netiek ieturēts, ja fiziskai personai vērtspapīri glabājas ieguldījumu kontā. Citādi tiek ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) 20 % apmērā. No fiziskām personām — citu valstu rezidentiem (piemēram, Lietuvas un Igaunijas pilsoņiem) — emitents ieturēs 20%, ja vien emitentam netiks iesniegta izziņa par nodokļu rezidenci.
1. solis: Autorizējaties savā SEB internetbankas kontā vai izveidojiet jaunu kontu.
2. solis: Izvēlēties sadaļu “Ieguldījumi” un apakšsadaļu “Obligācijas”
3. solis: Sadaļā “Meklēt” ierakstiet “Latraps”
4. solis: Nospiediet pogu “Pirkt” un aizpildiet pieteikuma formu, norādot obligāciju skaitu, kuru vēlaties iegādāties, kā arī cenu (100%).
5. solis: Pārbaudiet un iesniedziet pieteikumu un sekojiet tālākajiem norādījumiem.
1. solis: Pieslēdzieties internetbankai, izmantojot savus Swedbank internetbankas autorizācijas datus.
2. solis: Dodieties uz sadaļu “Uzkrājumi, ieguldījumi” un izvēlieties sadaļu “Vērtspapīru notikumi un piedāvājumi”
3. solis: No aktuālā vērtspapīru piedāvājumu saraksta izvēlieties sevi interesējošo obligāciju piedāvājumu.
4. solis: Aizpildiet pieteikuma veidlapu par obligācijām, kas Jūs interesē, norādot obligāciju skaitu, kuru vēlaties iegādāties.
5. solis: Pārbaudiet un iesniedziet pieteikuma veidlapu un gaidiet apstiprinājumu no bankas.
6. solis: Veiciet visus papildu soļus saskaņā ar Swedbank norādījumiem.
1. solis: Piesakieties savā Citadeles internetbankas kontā vai izveidojiet jaunu kontu.
2. solis: Dodieties uz sadaļu “Investīcijas”.
3. solis: Izvēlnē “Rīkojumi”, zem “Jauns Rīkojums” izvēlieties “Rīkojums par obligāciju pirkšanu vai pārdošanu.
4. solis: Aizpildiet tiešsaistes pieteikumu, norādot ar zvaigznīti atzīmētos obligātos laukus, un iesniedziet savu pieteikumu. Laukā informācija bankai varat norādīt: LATRAPS LPKS publiskais obligāciju piedāvājums.
5. solis: Drīzumā gaidiet apstiprinājumu par pieteikuma statusu.
Lūdzu, kontaktējieties ar savu klientu apkalpošanas speciālistu, kas sniegs atbalstu obligāciju iegādes instrukciju izlikšanā internetbankā.
Esošajiem bankas klientiem: kontaktējieties ar savu Baņķieri vai Signet Brokeru komandu pa tālruni +371 67 081 069
Jauniem klientiem: lūgums kontaktēties ar Signet klientu attiecību vadītāju pa tālruni:
+371 2 9249330.
Kas ir LPKS LATRAPS?
LPKS LATRAPS ir lauksaimniecības nozares līderis Latvijā un viens no lielākajiem graudu eksportētājiem Baltijā.
LATRAPS kooperatīvu izveidoja 2000. gada 22. aprīlī, apvienojoties 12 Zemgales zemnieku saimniecībām ar mērķi veicināt Latvijas lauksaimnieku izaugsmi un nodrošināt spēcīgu pārstāvību globālajos tirgos, kā arī kopumā Latvijā veidot ilgtspējīgas, zināšanās balstītas un inovatīvas lauksaimniecības vidi.
Šobrīd LATRAPS ir izaudzis par lielāko lauksaimnieku uzņēmumu Latvijā, apvienojot vairāk nekā 1220 biedrus, kas pieņem svarīgākos pāvaldības lēmums. Tāpat arī LATRAPS ir uzrādījis spēcīgus rentabilitātes un stabilus kapitāla struktūras rādītājus - pēdējā finanšu gadā, kas noslēdzās 2024. gada 30. jūnijā, uzņēmuma neto peļņa pieauga līdz 2,8 miljoniem eiro, kā arī uzlabojās pašu kapitāla attiecība no 28% līdz 32% (salīdzinot ar gadu iepriekš)
Lielāko daļu no uzņēmuma ieņēmumiem nodrošina lauksaimnieku saražotās produkcijas — graudu, zirņu, pupu un rapša sēklu — pārdošana vietējā tirgū un eksports, kas veido 46% no kopējiem ieņēmumiem. LATRAPS eksportē uz vairāk nekā 30 valstīm, no kurām galvenie tirgi 2024. gadā ir Eiropa (Spānija, Vācija, Zviedrija), Āfrika un Tuvie Austrumi.
Kopumā LATRAPS pieder 8 graudu pieņemšanas un pirmsapstrādes pakalpojumu centri, kā arī 26 graudu pieņemšanas punkti visā Latvijā sadarbībā ar partneriem. Uzņēmums spēj uzglabāt tuvu pie 230 tonnām. Papildus LATRAPS īpašumā ir gan rapšu eļļas un raušu, gan iesala ražotne.
LATRAPS turpina būt inovāciju, ilgtspējas un attīstības paraugs, virzot Latviju uz globāliem tirgiem ar augstas pievienotās vērtības produktiem, ko apliecina arī jaunais projekts ASNS Ingredient.
Kādas ir LPKS LATRAPS konkurences priekšrocība?
Kopš 2000. gada, 24 gadu darbības laikā, LATRAPS ir uzrādījis pastāvīgu izaugsmi un pierādījis savu noturību, pateicoties spēcīgai infrastruktūrai un globālajam pieprasījumam pēc graudaugu izejvielām. Uzņēmuma izaugsmi un sasniegumus veicina trīs galvenie komponenti:
-
1. Kooperatīvs globālā līmenī ir pazīstams ar savu kompetenci, uzticamību un caurskatāmību. LATRAPS darbojas kā starpnieks starp graudu pircējiem, biržu un lauksaimnieku, nodrošinot efektīvu un pārskatāmu piegādes ķēdi starptautiskā mērogā.
-
2. LATRAPS ir unikālā pozīcijā, jo tas neuzņemas graudu pārdošanas cenu svārstību risku – kooperatīvs piemēro uzcenojumu par savu pakalpojumu, neatkarīgi no graudu cenu izmaiņām biržā. Šis mehānisms garantē kooperatīva finansiālo stabilitāti un ilgtermiņa uzticamību, ļaujot biedriem gūt maksimālu labumu no starptautiskajiem tirgiem, vienlaikus mazinot riskus.
-
3. Inovācijas un sadarbība ar starptautiskiem nozares līderiem. LATRAPS mērķtiecīgi investē inovācijās un paplašina darbības jomas, radot augstākas pievienotās vērtības produktus un veidojot sadarbību ar Eiropas pārtikas industrijas līderiem, piemēram, Pfeifer & Langen. Ar ASNS Ingredient projektu kooperatīvs pievēršas zirņu proteīna ražošanai –perspektīvai kultūrai nākotnē, kas ir ne tikai izdevīga lauksaimniecības ziņā, bet arī atbilst pieaugošajam globālajam pieprasījumam pēc augu izcelsmes proteīniem.
Kādi ir LPKS LATRAPS izaugsmes plāni?
Nākamajos gados LATRAPS turpinās koncentrēties uz ilgtspējīgu izaugsmi un kooperatīva spēju paplašināt savu lomu un atpazīstamību gan vietējā, gan starptautiskajā tirgū.
Pirmkārt, kooperatīvs plāno paplašināt savu biedru loku, uzsverot sadarbības nozīmi un lauksaimniecības efektivitātes uzlabošanu.
Otrkārt, tiks paplašināti graudu un rapša eksporta apjomi, īpaši koncentrējoties uz jauniem tirgiem ārpus Eiropas.
Tāpat, LATRAPS turpinās investēt loģistikas un infrastruktūras uzlabojumos, lai optimizētu graudu uzglabāšanu un pārvadājumus. Visbeidzot, LATRAPS, līdzīgi kā veiksmīgi kooperatīvi Francijā un Vācijā, paplašina savas darbības jomas, kas ilgtermiņā rada produktus ar augstāku pievienoto vērtību kā, piemēram, projekts ASNS Ingredients.
Kas ir LPKS LATRAPS projekts ASNS Ingredient un ar to saistītie mērķi?
ASNS Ingredient būs pirmā zirņu proteīna izolāta ražotne Latvijā un Ziemeļeiropā. Ražotnē izmantos inovatīvas tehnoloģijas, kas palīdzēs uzlabot ražošanas procesu un padarīt to dabai draudzīgu. Ražošanas jauda plānota 69 tūkstoši tonnu ar iespēju to palielināt līdz 120 tūkstošiem tonnu. No rūpnīcā saražotās produkcijas sākotnēji 98% nonāks eksporta tirgos.
Šo projekta potenciālu un mērogu apliecina stratēģiskā partnerība ar vienu no Eiropas pārtikas industrijas līderiem Pfeifer & Langen.
Kopumā tas ir Latvijas pieteikums globālajā tirgū, piedāvājot augstas pievienotās vērtības produktus, kas atbilst strauji augošajam starptautiskajam pieprasījumam pēc augu izcelsmes olbaltumvielu avotiem. Papildus tiešajai ekonomiskajai ietekmei projekts radīs jaunas darba vietas un veicinās Latvijas un reģiona ekonomisko izaugsmi.
Kādi ir jaunākie LPKS LATRAPS finanšu rezultāti?
Pēdējā finanšu gadā, kas noslēdzās 2024. gada 30. jūnijā, LATRAPS parādīja ļoti spēcīgus rentabilitātes rādītājus. Uzņēmuma neto peļņa pieauga līdz 2,8 miljoniem eiro. Vienlaikus uzlabojās arī pašu kapitāla attiecība no 28% 2023. gadā līdz 32% 2024. gadā, apliecinot uzņēmuma finanšu stabilitāti un spēcīgu kapitāla struktūru.
Ar detalizētu finanšu pārskatu investori var iepazīties šeit: https://www.latraps.lv/data/investoriem/2022-23-gada-parskats-lv.pdf
Kur investori var saņemt jaunāko informāciju par LPKS LATRAPS aktualitātēm un rezultātiem?
Jaunāko informāciju par LATRAPS aktualitātēm, tostarp obligāciju emisijas rezultātus, investori var uzzināt LATRAPS mājaslapā https://www.latraps.lv
Kas raksturo lauksaimniecības nozari Baltijā?
Lauksaimniecība ir Baltijas vadošā tautsaimniecības nozare. Graudkopībai ir īpaši labvēlīgi nosacījumi, optimāli klimatiskie apstākļi, kas rezultējas ar stabilu saražoto apjomu gadu no gada.
Reģionā izaudzētie kvieši un mieži tiek realizēti gan vietējiem pārstrādātājiem un ražotājiem, gan arī eksportēti uz dažādām Eiropas vai Āfrikas valstīm. Savukārt, rapša sēklas tiek pārdotas pārstrādātājiem tepat reģionā un piegādātas citām Eiropas valstīm.