Pasaulē pieaug pieprasījums pēc graudiem industriālās ražošanas vajadzībām
Graudi, tajā skaitā arī kvieši, tiek ne tikai apēsti, bet arī nobraukti, izdzerti un pārvērsti priekšmetos ikdienas lietošanai. Pavisam droši var minēt, ka arī daļa Latvijas izcelsmes graudu nonāk industriālajās ražotnēs.
Pēc Starptautiskās Graudu Padomes (IGC) datiem graudu patēriņš industriālajām vajadzībām, t.i. degvielas, cietes un alus ražošanai, 2014/ 2015 sezonā pieaugs par 2% attiecībā pret pagājušo sezonu. Gaidāms, ka industriālajām vajadzībām tiks patērēts līdz šim lielākais graudu apjoms – 318 mlj. tonnas. Salīdzinot, pagājušajā sezonā tās bija 313 mlj. tonnas un 2012/2013 sezonā 296.
Lielāko daļu industriālajai ražošanai izmantoto graudu aizņem kukurūza. Jaunajā sezonā tiek prognozēts ražošanai patērēt 258.4 mlj. tonnas pret 255.2 tonnām pagājušajā sezonā. Aiz kukurūzas seko mieži, kuru patēriņš jaunajā sezonā tiek prognozēts nemainīgs pret iepriekšējo – 30 mlj. tonnas. Nākamā lielākā kultūra, kas tiek patērēta pasaules industriālajām vajadzībām ir kvieši ar 19.3 mlj. tonnām jaunajā sezonā pret 18.6 mlj. tonnām pērn.
Vairāk kā pusi no pasaulē industriālajai ražošanai nepieciešamā graudu apjoma sagādā ASV. Pagājušajā sezonā tās ir bijušas 164 mlj. tonnas graudu.
IGC uzskata, ka pasaulē pieaugošā graudu ražošanas tendence joprojām notur graudu cenas industriālajai ražošanai pievilcīgā līmenī – īpaši kukurūzai, kas tiek izmantota cietes un etanola ražošanai. Industriālo ražošanu veicina arī globālā ekonomikas nostiprināšanās, kas palielina pieprasījumu pēc saražotajiem produktiem. Jūtami pieprasījums ir audzis pēc produktiem, kam par ražošanas izejvielu tiek izmantota ciete. Cieti izmanto gan pārtikas, gan nepārtikas preču ražošanai, piemēram papīra, tekstila, medicīnas preču un dažādu plastmasas izstrādājumu ražošanai.
Graudu kā izejvielas cenas samazināšanās ir bijusi labvēlīga arī alkohola ražošanai, it īpaši alus nozarei. Papildus salīdzinoši zemajām izejvielas izmaksām alus ražotājus ir iepriecinājis arī pieaugošais alus patēriņš Dienvidamerikā un dažās Āzijas un Klusā okeāna valstīs.
Alkohola ražošanai nākamajā sezonā tiek plānots izmantot 37.5 mlj. tonnas graudu. Pagājušajā sezonās tās bija 36.7 mlj. tonnas, bet 2012/2013 sezonā 35.6 mlj. tonnas.
Graudu cenu kritums pasaules tirgū ir atbalstījis industriālās ražošanas pieaugumu. Taču tas varētu nākotnē dot arī pretēju ietekmi - industriālās ražošanas attīstīšanās varētu nodrošināt graudu cenas stabilizēšanos. Jācer, ka graudu un industriālā ražošana turpmāk attīstīsies savstarpējā līdzsvarā un nepārsteigs ar būtiskām cenas svārstībām.