Mans LATRAPS

Jūlijā Latvijā plosās vētras stipruma vēji un lietusgāzes

Šosezon  lielākos bojājumus radījušas vētras, kas dažādiem Latvijas reģioniem gājušas pāri 06. 17. 20. jūlijā, sagāžot labību, galvenokārt ziemas kviešus, veldrē. Visvairāk cietusi šķirne ‘Edvīns’, bet dažviet arī citas šķirnes, piemēram, ‘Skagen’.

 

Iepriekšējos gados vasarā  lielākus zaudējumus sējumiem  radīja krusa, bet šogad tieši vētra labību pamatīgi saguldījusi veldrē.  Tāpēc jūlija vidū  „VH Latvija” zaudējumu izvērtēšanas ekspertus aicinājām uz mācībām, lai paplašinātu un nostiprinātu zināšanas. Apmācības vadīja ilggadējs eksperts un praktizējošs lauksaimnieks no Vācijas – Hennins Ropeters.

Apmācībās eksperti ieguva zināšanas par to, kā noteikt un aprēķināt veldres skarto platību, kā atšķirt, vai lauks saveldrēts pārmēslošanas vai laika apstākļu rezultātā, kā saprast vai, papildus vētrai,  negaisa laikā ir bijusi arī krusa.

Izskatot zaudējumu pieteikumus, konstatējām, ka šovasar vētras skartā platība sniedzas no Saldus novada un stiepjas ap Džūkstes un Lestenes pagastiem, kā arī skārusi Dobeles, Jelgavas, Bauskas novadus, līdz pat Jēkabpilij.

Labības veldre, ko radījusi vētra un lietusgāzes, piesakāma līdz brīdim, kad labība sasniegusi piengatavības beigas.

Ja vētra saveldrējusi rapšus, tad  šādus bojājumus apdrošināšana nekompensē, līdz brīdim, kad tiek bojāts – aizlauzts pats stublājs, līdzīgi, kā tas notika kaimiņos Lietuvā.

Atlīdzība par šādiem bojājumiem zemniekiem tiks izmaksāta rudenī pēc ražas novākšanas, jo,  augustā laika apstākļi vēl var sagādāt  pārsteigumus. Kā rāda pieredze, jo tuvāk ražas kulšanas laikam, jo augstāks kļūst krusas risks.

Arī Vācijā jūlijs ir bijis nokrišņiem bagāts un zaudējumu pieteikumi reģionālajos birojos pienākuši katru dienu. Vislielākos bojājumus radījusi vētra 18. un 19. jūlijā. Tad laikapstākļu radītiem zaudējumiem pieteikti 1700 lauki ar kopējo platību 32 000 hektāru. Krusa kviešiem radījusi  pat līdz 50% lielus ražas zaudējumus, savukārt rapši daudzviet  nopostīti  pilnībā. Provizoriskās atlīdzības mērāmas virs 60 miljoniem eiro.