Cenu kāpums biržā un aizkavējusies kukurūzas un sojas pupiņu sēja ASV
Cenu kāpums biržā un aizkavējusies kukurūzas un sojas pupiņu sēja ASV
Pēc vairāku nedēļu krituma, pēdējās dienās biržas cenu kāpums. Cenu lēciens atpakaļ saistīts ar pieaugošajām bažām par kukurūzas un sojas pupiņu sējas apstākļiem ASV. Jau iepriekš ziņots, ka sakarā ar lietainajiem apstākļiem, sēja ir krietni aizkavējusies un tiek jau kavēts optimālais sējas termiņš, jo lijis ir gandrīz 70% no sējas sākuma. Šī brīža aprēķini (kas protams ir spekulatīvi) aplēš, ka neapsēto platību, kavēto sējas termiņu un slikto sējumu stāvokļa rezultātā kukurūzas pārpalikums nākošās sezonas beigās ASV varētu samazināties par teju uz pusi. Taču tās ir pesimistiskākās prognozes un nav vēl zināma patiesā ietekme. Tiek sagaidīts, ka laikapstākļi ASV varētu uzlaboties nākamnedēļ. Tā rezultātā t.s. fondi pirmdien uzsāka “īso” pozīciju aizvēršanu, kas nozīmē, ka biržā pieaug pieprasījums preci pirkt un attiecīgi cenas sāk aug.
Kas notiek?
Pirmkārt, jāņem vērā, ka pirms tam vairākas nedēļas biržā bija vērojama cenu lejupslīde.
Otrkārt, visdrīzākais šāds cenu lēciens būs īslaicīgs (ja neparādīsies kādi jauni faktori, kas varētu izraisīt cenu augšupeju), jo lielā mērā izraisīts dēļ “spekulatoru” vēlmes gūt peļņu no iepriekš atvērtajām pozīcijām. Iepriekš tika sagaidīts, ka cenas turpinās krist, tāpēc biržā tika atvērtas īsās pozīcijas jebšu prece tika pārdota. Cenas krita un parādoties apstākļiem, kas radīja potenciālu cenām pārtraukt lejupslīdi, spekulatori/fondi sāka atbrīvoties no pozīcijām un preci lielos apjomos uzsāka pirkt, nevis pārdot, tādejādi, izraisot cenu augšupeju, nodrošinot pastiprinātu pieprasījumu.
Treškārt, joprojām liela nozīme turpmākajā cenu attīstībā varētu būt ģeopolitiskajiem notikumiem un tam, kā tālāk risināsies ASV-Ķīnas tirdzniecības “karš” un Kanādas-Ķīnas tirdzniecības nesaskaņas. Cenu augšupeja saistīta arī ar to, ka pēdējie ekonomiskie dati liecina par ASV pielietoto importa tarifu negatīvo ietekmi uz Ķīnas ekonomiku. Tiek sagaidīts, ka Ķīna pastiprinās ekonomikas izaugsmes stimulācijas pasākumus, lai cīnītos ar tirdzniecības strīdu negatīvo ietekmi uz ekonomiku. Uzmanība turpmāk būtu jāpievērš arī politiskajai situācijai Irānā.
Ceturtkārt, jāņem vērā, ka prognozes par sagaidāmajiem kviešu apjomiem pasaulē nākamajā gadā joprojām nevieš cerības par augstām cenām tuvākajā laikā. Spiediens uz cenām varētu samazināties ASV kukurūzai, bet diezin vai situācija mainīsies ES. Turklāt Dienvidamerikas kontinentā sagaidāma kukurūzas rekordraža. Krievijā laikapstākļi šobrīd labvēlīgi, sēja jau ir pāri pusei. Pamazām sāk parādīties ziņas, ka nepieciešams lietus tuvākajā laikā, bet bez lieka satraukuma par to, ka sācies sausums.
Arī rapša cena biržā pieaugusi, kas saistīts ar sojas pupiņu, palmu eļļas un kanādiešu rapša (kanolas) cenu pieaugumu. Perspektīvā rapšu platību samazinājums ES varētu tikt kompensēts ar rapša (kanolas) importa pieaugumu. Šobrīd sākas kanolas sēja Kanādā, laikapstākļi šobrīd labvēlīgi.